Zdravé skákání na trampolíně

Trampolíny známe všichni, ať už z akrobatických vystoupení či jako pouťovou atrakci. V posledních letech se navíc staly lékaři doporučovanou aktivitou pro lidi trpícími nejrůznějšími potížemi.

Pravidelné skákání na trampolíně má spoustu výhod co se týče zdraví nebo minimální doby, po kterou by se mělo provádět. Skákáním po dobu asi 10 minut denně posílíte srdce, plíce, svaly, kosti, cévní a lymfatický systém, snížíte hladinu cholesterolu a optimalizujete svou tělesnou váhu, normalizujete krevní tlak,pročistíte organismus, budete mít více energie a zlepšíte si fyzickou a psychickou kondici.

Cvičení na trampolíně je jednou z nejlepších aktivit na posílení lymfatické cirkulace. Při výskoku se totiž snižuje tlak, který působí na chlopně, ty se otevírají, lymfa volně proudí a vyživuje všechny buňky našeho těla, přičemž odplavuje odpadní produkty a toxiny.

Posilování svalů i kostí

Navíc v určitých fázích výskoku je každá buňka zatěžována zhruba až 4krát větší gravitační silou. Ve stavu beztíže, kdy jsou buňky zatěžovány jen minimálně, kosti ztrácejí pevnost a svaly sílu. To samé se děje i naopak, skákání na trampolíně buňky podněcuje, svaly jsou silnější, kosti pevnější a tím se předchází mnoha nemocem, jako je například osteoporóza.

Na rozdíl od mnoha jiných aerobních cvičení, trampolína minimálně zatěžuje vaše klouby (až 8krát méně než při joggingu).

Cvičit můžou mladí i staří. Lidé trpící onemocněním srdce, kloubů, kostí, žil či jiným chronickým onemocněním by se však měli nejprve poradit se svým lékařem.

Začnete-li cvičit pravidelně mohou se dostavit průvodní účinky procesu očišťování, jako je bolest hlavy, výtok, vyrážka, průjem či vodnatá sekrece z nosu. Chcete-li minimalizovat tyto počáteční projevy zvyšte svůj denní příjem tekutin, zejména čisté vody bez bublin.

Co se týče bezpečnosti, nikdy nepoužívejte klouzavou obuv či ponožky, nejlepší je cvičit na boso. Na trampolínu skákejte vždy po jednom a zvýšenou pozornost věnujte dětem.

Pokud chcete maximalizovat výsledky, kombinujte cvičení se zdravou stravou. Ta by se měla skládat z antioxidantů na podporu odstraňování toxinů, glykonutrientů pro buněčnou regeneraci, rostlinných fytosterolů pro správné fungování hormonálního systému a vitamínů a minerálních látek pro optimální buněčné zdraví.

Trampolíny na zahradu i do bytu

Trampolín dnes již existuje spousta druhů. Jestli máte například zahradu, můžete si pořídit klasickou velkou trampolínu kruhového tvaru. K ní si můžete dokoupit schůdky, ochranné sítě, atd.

Poslední dobou získávají stále více na popularitě takzvané minitrampolíny, na kterých můžete cvičit i v bytě. Jsou to v podstatě jen zmenšené verze svých větších sester, k nimž lze i přimontovat zábradlí, kterého se můžete při skákání přidržovat. Skupinová cvičení na minitrampolínach mají ve své nabídce i některá fitness centra.

Pokud musíte hodně cestovat a rádi byste využili východ trampolíny i tehdy, můžete se poohlédnout po skládacím modelu a zaskákat si třeba na dálničním parkovišti.

Zdravé skákání na trampolíně patří do témat
 • Trampolína Pavla K 02.03.2012 11:15:54

  Dobrý den, nevíte někdojakou tramolínu mám koupitpro 3 léte dítě ? Jestlivybrat s vnitřní síťíhttp://www.sabihracky.cz/sabihracky/eshop/0/3/5/2220-A-TRAMPOLINA-240-cm-SIT-ZEBRIK-detska-zahradni-trampolina-se-siti-prumer-244 a nebo s vnějšísíťíhttp://www.sabihracky.cz/sabihracky/eshop/0/3/5/2096-TRAMPOLINA-240-cm-SIT-detska-zahradni-trampolina-se-siti-prumer-244.

  Děkuji

  Pavla Kadlecová

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Onemocnění lymfatického systému patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Onemocnění lymfatického systému

Píšeme jinde
 • Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Recept na živáňskou pečeni krok za krokem

  Živáňská pečeně je pokrm slovenské kuchyně, který má spoustu variant. Klasická příprava spočívá v kombinaci vepřového, jehněčího a hovězího masa, které se napíchá na jehlu a pomalu rožní. Ne každý si může tuto přípravu dovolit, proto si dnes připravíme levnější živáňskou pečeni v troubě.

 • Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Recept na slaný špagetový koláč krok za krokem

  Vyzkoušejte tip na rychlý oběd či večeři. Špagetový koláč s balkánským sýrem, špenátovými lístky a čerstvými bylinkami dobře chutná, zasytí a není náročný na suroviny.Zdravě.cz na Facebooku