Víte co je lymfedém?

Pokud se Vám po přečtení nadpisu článku nevybavilo, co že se pod tímto pojmem skrývá, vězte, že lymfedém je označení pro postižení mízního, neboli lymfatického systému. Jelikož se jedná o chronické onemocnění s celoživotním průběhem, lidé trpící tímto problémem jsou vystaveni nutnosti neustálé péče sloužící alespoň k minimalizaci nepříjemných dopadů nemoci.

Z hlediska anatomie se lymfatický systém skládá z lymfy (mízy), mízních uzlin a cév. Míza vzniká z mezibuněčné tekutiny a pomocí mízních kapilár a následně cév je odváděna ze tkání. Cévy v určitých místech vstupují do mízních uzlin a odtud lymfa putuje do širších mízních kmenů, které vyúsťují do žilního systému. Lymfatické uzliny mohou nabývat různé velikosti a obvykle mají ledvinovitý či fazolovitý tvar. Jejich funkce je nezbytná zejména ve vztahu k zajištění dobré obranyschopnosti organismu.

Pokud je odtok lymfy z některé části těla nedostatečný, vzniká lymfedém. Jedná se o otok způsobený právě špatnou drenážní funkcí mízního systému a hromaděním lymfy ve tkáních. Otok je v prvních fázích onemocnění měkký, později tuhne z důvodu přestavby tkáně. Postiženy mohou být dolní či horní končetiny, obličej či oblast genitálu. Můžeme odlišit čtyři stádia tohoto onemocnění:

 • 1. stádium - latentní lymfedém: V této době se u pacientů objevují neurčité bolesti či pocity napětí v postižené části těla. Zatím zde není viditelný otok, ale transport mízního systému je již v postižené části těla snížen.
 • 2. stádium - reverzibilní lymfedém: U pacientů se zhoršují příznaky prvního stádia a dále se rozvíjí reverzibilní (přechodný) otok. Končetina např. může večer bez zjevné příčiny otéct a do rána se opět vrátit do normálního stavu.
 • 3. stádium - ireverzibilní lymfedém: Zde je již přítomen trvalý, tuhý, špatně stlačitelný otok. Kůže je ztluštělá a může se rozvinout postižení kožního systému.
 • 4. stádium - elefantiáza: Stádium je charakterizováno velmi nápadným zvětšením objemu končetiny se značnou vazivovou přestavbou podkoží. Výrazně či úplně je též omezena hybnost příslušných kloubů.  Nejčastěji je toto pozorovatelné na dolních končetinách.

Lymfedém lze odlišit primární a sekundární. První zmíněný vzniká z důvodu vrozené poruchy lymfatického systému. Příčina může být genetická, v některých rodinách se opakuje ve více generacích. Ve většině případů však zůstává příčina tohoto onemocnění nejasná. Pokud se otok neobjeví ihned po narození, může se projevit později - nejčastěji v době dospívání. Lymfedém sekundární vzniká poškozením mízního transportu např. po operacích, ozařování, zánětu či úrazu. Otok v tomto případě začíná obvykle v horních částech končetiny a šíří se do periferie (u otoku primárního je tento směr opačný).

Průběh onemocnění je chronický a vyžaduje celoživotní péči. Nemocný je omezen ve své pohyblivosti, na postižené končetině je patrný kosmetický defekt a mohou se objevovat komplikace (např. zánětlivé procesy na kůži a v podkoží). V postižené tkáni může dojít též k rozvoji nádorového bujení.

Při léčbě je velmi podstatná včasná diagnostika a okamžité zahájení terapie. Velmi dobré výsledky má v léčbě tzv. komplexní dekongestivní terapie doplněná farmakoterapií. Někdy může být užita též léčba chirurgická. Komplexní dekongestivní terapie zahrnuje 4 hlavní léčebné procedury:

Při medikamentózní léčbě bývá užívána systémová enzymoterapie, venofarmaka či diuretika. U pacientů je důležitá též péče o hygienu kůže, především je nutno vyvarovat se jakýchkoliv poranění, které mohou způsobit zánětlivá onemocnění. Tok lymfy mohou též zlepšit doporučovaná cvičení. Z běžných sportů je vhodné např. plavání a sporty, při nichž není postižené místo vystaveno dopadům či nárazům. Cvičení by vždy měla být prováděna při zevní kompresi končetiny. Z hlediska životního stylu je třeba též dbát na dostatečný přísun tekutin bez zvýšeného přívodu sodíku. Vzhledem k chronickému průběhu onemocnění a možnému zhoršování stavu se v těžších stádiích onemocnění mohou objevit též problémy psychického rázu. V těchto případech je vhodná psychoterapie zaměřená na zvýšení pacientovy sebedůvěry a rozvoji jeho aktivního přístupu k léčbě.

Máte nějaké zkušenosti s lymfedémem vy ?

Víte co je lymfedém? patří do témat
 • John Smithe49 06.12.2016 01:17:08

  obviously like your website but you have to check the spelling on several of your posts. Several of them are rife with spelling problems and I find it very bothersome to tell the truth nevertheless Ill definitely come back again. acaacedaeceeccec

 • Lymfocentrum Dagmar 01.09.2016 13:37:36

  Dobrý den, jsme nověvzniklé zdravotnickézařízení : Arcus onko alymfo centrum Olomouc. RádiVás u nás přivítáme naklinice v Olomouci. Našelékařka a lymfoterapeutky seVám budou snažit pomoci sjakýmkoli problémem.Neváhejte nám také napsatna email info@arcus-olomouc.cznebo na facebokový profil:https://www.facebook.com/Arcus-onko-a-lymfo-centrum-Olomo…/…
  Naše lymfoterapeutky rádi zodpoví Vaše dotazy. Více se dozvíte na : www.arcus-olomouc.cz

 • Dotaz Monča 20.02.2012 15:12:08

  Lékař na cévním oddělení mi sdělil, že mám lymfedem dolní končetiny , ale že on to neléčí. Může mi někdo poradit, na jakého specialistu se mám vlastně obrátit? Děkuji. Monča

 • enzymy Klára 23.06.2011 09:13:34

  Dobrý den, po modelaci prsou se mi také udělal otok. Ani manuální lymfodrenáž však nebyla příliš úspěšná. Dočetla jsem se o wobenzymu a vyzkoušela ho společně s lymfodrenáží a otok se konečně začal zmenšovat :-)

 • otoky Petrová 26.03.2009 09:54:33

  Otékají mi nohy, hlavně v práci. Mám sedavé zaměstnání. Byla jsem jednou na manuální lymfodrenáži, jak často se musí opakovat? Děkuji

  • Re: otoky Lucie 27.03.2009 15:20:07

   2× do roka kúra po 10ti po sobě jdoucích masážích, resp.lymfodrenáží (nejlépe 3× do týdne). A pak udržovací lymfodrenáž 1× za měsíc. Vhodné je si pořídit kompresivní punčochy, učinné a pěkné má firma Solidea.

   • Re: Re: otoky Pavla 30.05.2010 20:11:33

    Se Solidea jsem moc spokojená nebyla. Raději doporučuji zkusit Aries příp. Maxis (ty druhé jsou ale dost drahé).

 • LYMFEDEM Sára 03.08.2009 23:25:26

  dobrý den,mám lymfedém druhého stupně,kolik % omezení to tak může být?

 • bojím? mariecutkova 08.04.2009 22:29:07

  Aby masér – fyzioterapeut měl pocit, že nic nezanedbal a aby se případná podezření potvrdila či vyvrátila, je nejlepsí, pokud pacient – zákazník podepíše své riziko pro výkon, lépe však, když přinese doporučení od svého obvodního lékaře. Pro klid všech. Tím se také zákazník více zapojí a nenechá jen se sebou něco dělat, ale spolupracuje, ví proč a kde a jak se co děje, informací všude dost, jen zákazníka k nim přivést.

 • manuální lymfomasáž mariecutkova 08.04.2009 22:25:37

  Nejúčinnější je masáž klasická – manuální, je dost pracná, je třeba dodržovat vše, jak má být, je to složité a souvisí s aplikací i termín dle lunárního kalendáře a speciální životospráva, v součinnosti s reflexní terapií. Účinky jsou zřetelné po cca 3 měsících.


Onemocnění lymfatického systému patří do témat

Adresář

Diskutujte na téma Onemocnění lymfatického systému

Píšeme jinde
 • Recept na houskový knedlík krok za krokem

  Recept na houskový knedlík krok za krokem

  Zapomeňte na kupovaný houskový knedlík. Naučíme vás poctivý domácí houskový knedlík krok za krokem pomocí fotoreceptu.

 • Palačinkový dort krok za krokem

  Palačinkový dort krok za krokem

  Vyzkoušejte tento velmi rychlý a jednoduchý recept na palačinkový dort. Můžete se jen inspirovat a palačinky připravit podle klasického receptu, nebo vyzkoušet tuto zdravější variantu z pohankové mouky. Díky kakau, marmeládě a tvarohovému krému bude však i tato zdravější varianta velmi lahodná, navíc si pochutnají i lidé, kteří dodržují bezlepkovou dietu.Zdravě.cz na Facebooku